Student co najmniej 2 roku studiów I stopnia lub jednolitych studiów
magisterskich
Perspektywa posiadania statusu studenta przez co
najmniej kolejny rok akademicki, która powinna zostać wykazana w
dokumentach aplikacyjnych
Wiedza merytoryczna dotycząca szkolnictwa wyższego, zwłaszcza w
aspektach dotyczących studentów
Znajomość podstawowych zagadnień organizacyjnych i
prawnych funkcjonowania szkół wyższych w szczególności w zakresie
toku studiów oraz praw i obowiązków studenta;
Znajomość
podstawowych zagadnień z zakresu jakości kształcenia i zapewniania
jakości kształcenia
Umiejętność analizy i syntezy informacji
Umiejętność formułowania spójnej i poprawnej językowo
wypowiedzi ustnej i pisemnej
Komunikatywność;
Wysoka kultura osobista
Asertywność i skromność
Umiejętność pracy w zespole
Rzetelność,
sumienność, terminowość
Umiejętność publicznego
wypowiadania się
Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach
stresowych
Dodatkowym atutem jest doświadczenie w działalności w organach
uczelni podejmujących tematykę związaną z kształceniem i/lub
zapewnianiem jakości kształcenia w aspekcie spraw studenckich.
Uczestnictwo w przeprowadzaniu ocen programowych w Uczelniach, wraz z zespołami oceniającymi Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Recenzowanie wniosków o zgodę Ministra na utworzenie kierunku studiów.
Ekspertem ds. studenckich PKA może zostać każdy student co najmniej 2 roku studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, posiadający perspektywę kontynuacji studiów na następny rok akademicki. Poszukujemy osób o określonych umiejętności, wiedzy, zainteresowanych doskonaleniem własnych kompetencji. Sylwetkę kandydata przedstawiamy w zakładce “Rekrutacja”.
Działalność w samorządzie studenckim nie jest formalnym wymogiem uczestnictwa w rekrutacji. Aktywność w tym obszarze jest niewątpliwym atutem, doceniamy jednak również zaangażowanie w ramach innych organizacji, takich jak koła naukowe czy NGO.
Obowiązki studenta w związku z uczestnictwem w wizytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz przygotowaniem raportu są określone w umowie o dzieło. Wynikające z umowy zobowiązania należy traktować poważnie
Członkami zespołu mogą zostać wyłącznie osoby posiadające status studenta. Obowiązki wynikające z realizacji powierzonych zadań wymagają poświęcenia uwagi oraz czasu. Umiejętność odpowiedniego zaplanowania swoich działań, podobnie jak w przypadku działalności w organizacjach studenckich, umożliwia rzetelne wykonywanie obowiązków.
Wizytacje programowe prowadzone przez Polską Komisję Akredytacyjną trwają 2 dni, student uczestniczy w nich w pełnym wymiarze czasu. Praca wiąże się również z koniecznością wyjazdów dzień przed rozpoczęciem wizytacji, ponieważ wtedy odbywa się spotkanie zespołu oceniającego. Ponadto należy przeznaczyć odpowiedni czas na przygotowanie raportu powizytacyjnego.
Obowiązkiem eksperta do spraw studenckich jest uczestnictwo w wyznaczonej wizytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej i wykonywanie czynności wynikającego z przyjętego podziału zadań. Istotne jest, aby po zakończeniu wizytacji sporządzony raport zawierał analizę opartą o perspektywę studentów ocenianego kierunku. Jednym z istotnych kryteriów jest funkcjonowanie systemu wsparcia, opieki i motywowania studentów. Ponadto eksperci prezentujący najwyższą jakość pracy uczestniczą w procesie opiniowania przez PKA wniosków o zgodę Ministra na utworzenie kierunków studiów, poprzez sporządzenie recenzji.
Tak, szkolenie jest integralnym elementem rekrutacji. Ekspertem ds. studenckich można zostać dopiero po pozytywnej weryfikacja na ostatnim etapie rekrutacji, jaki jest właśnie szkolenie.
Znajomość języków obcych jest bardzo ważna we współczesnym świecie, jednak w pracy eksperta ds. studenckich nie jest ona niezbędna. Wizytacje, a także proces sporządzenia raportu odbywa się w całości w języku polskim.
Istotnym aspektem jest szkolenie, stanowiące ostatni etap rekrutacji. Wówczas kandydaci poznają kryteria, którymi kierują się studenci podczas wizytacji, praktyczne elementy pracy w zespole oceniającym oraz doskonalą swoje umiejętności interpersonalne. Eksperci ds. studenckich uczestniczą również w corocznych szkoleniach, a także indywidualnych rozmowach ewaluacyjnych. Ponadto studenci uczestniczą w cyklicznych spotkaniach i forach organizowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną, których tematem przewodnim jest jakość kształcenia w szkolnictwie wyższym.
Nie ma limitu uczestnictwa w rekrutacji.